| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 46 mm (1-13/16") / 46 mm / 1-13/16" |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Front |
| Thickness | 9,8 mm (25/64") / 9.8 mm / 25/64" |
| Units | Set of 2 |
| Length | 88,1 mm (3-15/32") / 88.1 mm / 3-15/32" |
| Style | SDP Sport HH+ |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991-1996 | Honda | GL1500I Gold Wing Interstate |
| 1990-2000 | Honda | GL1500SE Gold Wing Special Edition |
| 1988-1990 | Honda | GL1500 Gold Wing |
| 1991-2000 | Honda | GL1500A Gold Wing Aspencade |
| 1988-1993 | Honda | VT600C Shadow VLX |
| 1993 | Honda | VT600CD Shadow VLX Deluxe |
- Supplier:
- Parts Unlimited