| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 2 |
| Thickness | 8.3 mm / 8,3 mm (21/64") / 21/64" |
| Material | Copper Alloy |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 40,3 mm (1-37/64") / 40.3 mm / 1-37/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Length | 4-17/32" / 115 mm (4-17/32") / 115 mm |
| Style | SDP Sport HH+ |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2001 | Honda | VFR800FI Interceptor |
| 2002-2005 | Honda | VFR800 Interceptor |
| 2002-2005 | Honda | VFR800A Interceptor ABS |