| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front |
| Thickness | 8,1 mm (5/16") / 8,1 mm / 5/16" |
| Style | SDP Sport HH+ |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 1-43/64" / 42,6 mm (1-43/64") / 42.6 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Length | 78 mm (3-5/64") / 3-5/64" / 78 mm |
| Units | Set of 2 |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Honda | CBR1000RR |
| 2018-2019 | Honda | CB1000R |
| 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Honda | CBR1000RR ABS |
| 2018-2026 | Honda | CBR600RR ABS |
| 2022-2023 | Honda | CMX1100 Rebel 1100 |
| 2023 | Honda | CMX1100 Rebel 1100T DCT |
- Supplier:
- Parts Unlimited