| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 74,5 mm (2-15/16") / 74.5 mm / 2-15/16" |
| Mounting Position | Front |
| Width | 47,8 mm (1-14/16") / 1-14/16" / 47.8 mm |
| Style | SDP Sport HH+ |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 8 mm / 8 mm (5/16") / 5/16" |
| Units | Set of 2 |
| Riding Style | Street |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Honda | CBR600RR ABS |
| 2004-2016 | Honda | CBR1000RR |
| 2010-2016 | Honda | CB1000R |
| 2014-2015 | Honda | VFR800D Interceptor DLX |
| 2009-2016 | Honda | CBR1000RR ABS |
| 2005-2006 | Honda | CBR600RR |
| 2016-2017 | Honda | VFR800D |