| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3-1/32" / 3-13/16" |
| Units | Set of 2 |
| Width | 1-21/32" |
| Material | Copper Alloy |
| Product Name | Brake Pad |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | UTV |
| Type | Sintered Metal |
| Thickness | 11/32" |
- DP Brakes Brake Pads are designed with sintered metal compounds to give your ATV high-tech performance in all conditions
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid fiber pads
- Use DP Brakes Rotors in conjunction with DP Brakes Brake Pads for the ultimate in braking performance
- GG-friction rated and made with DP Brakes' proven sintered-metal material
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on rear of back plate keeps heat away from caliper piston and fluid in extreme conditions for fade-free performance
- Pad compound gives equal performance in wet or dry conditions
- The ideal replacement pad where durability is the prime requirement
- Bright, attractive pegboard packaging
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2023 | Kawasaki | KAF700 Mule PRO-MX EPS LE |
| 2019-2023 | Kawasaki | KAF700 Mule PRO-MX EPS |
- Supplier:
- Parts Unlimited