| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Sintered Metal |
| Thickness | 5/16" / 7,8 mm (5/16") / 7.8 mm |
| Width | 1-49/64" / 44.9 mm / 44,9 mm (1-49/64") |
| Length | 37.7 mm / 37,7 mm (1-31/64") / 1-31/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set of 4 |
| Mounting Position | Front |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Style | SDP Sport HH+ |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2021 | Kawasaki | ZG1400 Concours ABS |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2018 | Kawasaki | Ninja ZX-14R |
| 2015-2017 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS |
| 2008-2010 | Kawasaki | ZG1400 Concours |
| 2007, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Kawasaki | ZG1400 Concours 14 |
| 2007 | Kawasaki | ZG1400A Concours 14 ABS |
| 2006-2015 | Kawasaki | Ninja ZX-14R SE |
| 2007-2008 | Kawasaki | Z1000 |
| 2016-2018 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS SE |
| 2012, 2013, 2014, 2019 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R |
| 2007-2012 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |