| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Copper Alloy |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 6 mm / 7/32" / 6 mm (7/32") |
| Width | 1-49/64" / 45 mm / 45 mm (1-49/64") |
| Length | 1-27/64" / 36 mm / 36 mm (1-27/64") |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Riding Style | Street |
| Style | SDP Sport HH+ |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993 | Beta | SuperTrial |
| 2005-2006 | Beta | Rev-3 50 |
| 2008 | Beta | Rev 250 4T |
| 2008 | Beta | Rev-3 80 |
| 1994 | Beta | Supertrail 240 |
| 2008 | Gas Gas | TXT Boy 50 |
| 2006-2007 | Gas Gas | TXT 50 Boy |
| 1999 | KTM | 60 SX |
| 2000-2001 | KTM | 65 SX |