| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Thickness | 7.5 mm / 19/64" / 7,5 mm (19/64") |
| Length | 1-3/8" / 35 mm (1-3/8") / 35 mm |
| Width | 1-19/32" / 40.5 mm / 40,5 mm (1-19/32") |
| Mounting Position | Front |
| Style | SDP Sport HH+ |
| Units | Set of 4 |
| Material | Copper Alloy |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2012 | Aprilia | RSV 1000 R Mille Factory |
| 2004-2010 | Aprilia | RSV 1000 Tuono Factory |
| 2001-2003 | Aprilia | RSV Mille R |
| 2005-2008 | Aprilia | RSV 1000 R Factory |
| 2004 | Aprilia | RSV Mille R Nera |
| 2008-2010 | Benelli | Tornado 1130 Naked |
| 2010-2011 | Benelli | TNT 1130 Café Racer |
| 2007-2008 | Benelli | Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo |
| 2009 | Benelli | TNT Sport Evo |
| 2005-2009 | Benelli | Cafe Racer 1130 |
| 2006-2009 | Benelli | Tornado Tre 1130 |
| 2004 | Benelli | Tornado Tre 900 RS |
| 2005-2006 | Benelli | TNT 1130 Sport Evo |
| 2004 | Benelli | 900 RS |
| 2005 | Benelli | Titanium 05 |
| 2006-2007 | Benelli | Tornado Naked Tre 1130 |
| 2008 | Benelli | BX 449 Enduro |
| 2003 | Benelli | Tornado Tre 900 |
| 2003 | Ducati | 749 Testastretta |
| 2005-2006 | Ducati | 999R |
| 2006-2007 | Ducati | 999 Monster S4R |
| 2002 | Ducati | 998S |
| 2001 | Ducati | 996 |
| 2005-2006 | Ducati | 749 |
| 2007-2008 | Ducati | 999 S |
| 2007-2008 | Ducati | 998 Monster S4R Testastretta |
| 2004-2006 | Ducati | 749R |
| 2001-2002 | Ducati | 748R |
| 2003 | Ducati | 749S |
| 2003 | Ducati | 999 Testasretta |
| 2002 | Ducati | 998R |
| 2001 | Ducati | 748 SPS |
| 2004-2011 | KTM | 990 Super Duke |
| 2008-2011 | KTM | 690 Duke |
| 2021-2023 | KTM | 690 SMC-R |
| 2007-2009 | KTM | 950 Supermoto |
| 2008-2016 | KTM | 690 SMC |
| 2008-2011 | KTM | 990 Supermoto |
| 2009-2011 | KTM | 990 Adventure |
| 2008, 2009, 2012, 2013 | KTM | 690 SMR |
| 2008-2011 | KTM | 990 Supermoto R |
| 2010-2011 | KTM | 990 Supermoto T |
| 2004 | Mondial | 1000 RZ Nuda |
| 2004 | Mondial | 1000 EVO |
| 2004 | Mondial | 1000 Starfighter |
| 2006-2008 | MV Agusta | Brutale 910 R |
| 2007 | MV Agusta | F4-1000R |
| 2009 | MV Agusta | F4 RR 312 1078 |
| 2006 | MV Agusta | F4 1000 R |
| 2003-2013 | TM | SMX 450 Supermoto F |
| 2001 | Husqvarna | SM 570 R |
| 2006-2008 | Husqvarna | SMR 610 |
| 2009 | Husqvarna | SM 610 R |
| 2002 | Husqvarna | SM 400R |
| 2009-2010 | Husqvarna | SM 630 |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2010 | Husqvarna | SM 510 R |
| 2003-2005 | Husqvarna | SM 450 R |
| 2009 | Husqvarna | SM 510RR |
| 2010-2011 | Husqvarna | SMS 630 |
| 2007-2008 | Bimota | DB5R |
| 2005-2006 | Bimota | DB5 1000 Mille |
| 2008 | Bimota | DB6 1000 Delirio |
| 2007 | Bimota | DB6 Delirio |
| 2007-2010 | Triumph | Speed Triple 1050 |
| 2011-2012 | Triumph | Speed Triple ABS |