| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3-3/32" |
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Thickness | 19/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 1-27/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2006 | Aprilia | Scarabeo 150 |
| 2007-2014 | Aprilia | SportCity 250 |
| 2019-2020 | Moto Guzzi | V7 III Stone |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Racer |
| 2017-2019 | Moto Guzzi | V9 Roamer |
| 2018-2019 | Moto Guzzi | V9 Bobber Sport |
| 2019-2020 | Moto Guzzi | V7 III Rough |
| 2021-2022 | Moto Guzzi | V85 TT Centenario E5 |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT Travel E4 |
| 2013-2014 | Moto Guzzi | V7 Racer |
| 2019, 2020, 2023 | Moto Guzzi | V85 TT Adventure |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT Adventure E4 |
| 2022 | Moto Guzzi | V85 TT Adventure E5 |
| 2019, 2020, 2023, 2024 | Moto Guzzi | V85 TT |
| 2016-2020 | Moto Guzzi | V9 Bobber |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Milano |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Carbon Shine |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT E4 |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Carbon Dark |
| 2020, 2023, 2024 | Moto Guzzi | V85 TT Travel |
| 2022 | Moto Guzzi | V85 TT Travel E5 |
| 2015 | Moto Guzzi | V7 Racer Verde Legnano SE |
| 2016 | Moto Guzzi | V7 II Scrambler |
| 2016 | Moto Guzzi | V7 II Stone |
| 2016 | Moto Guzzi | V7 II Special |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Special |
| 2001-2004 | Gas Gas | EC 50 |