| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 2-3/16" |
| Thickness | 21/64" |
| Mounting Position | Front |
| Length | 3-15/16" |
| Riding Style | Street |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2000 | BMW | K1200LT |
| 1996-2001 | BMW | R850R |
| 1995-2001 | BMW | R 1100 RTL ABS |
| 1999-2000 | BMW | K 1200 LT Elite |
| 1995, 1998, 1999, 2000, 2001 | BMW | R 1100 RTL |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 C Montauk |
| 1998-1999 | BMW | R1200C Classic |
| 1998-2002 | BMW | R 850 RT |
| 1998-1999 | BMW | R 1200 C Montana |
| 1999-2000 | BMW | K 1200 LT ABS |
| 1996-1997 | BMW | R1100RTL |
| 1996-2001 | BMW | R1100RT |
| 1998-2000 | BMW | R1200C |
| 1998 | BMW | R1200C Euro |
| 1996, 1997, 1998, 1999, 2001 | BMW | R1100RT ABS |
| 2000 | BMW | R1100RT SE |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 C Stiletto |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 CS ABS |
| 2000 | BMW | R1200C Phoenix |
| 1998-1999 | BMW | R 1200 C Pheonix |
| 2000 | BMW | R 1200 CS Classic |
| 1999-2000 | BMW | K1200LTC |
| 1999-2000 | BMW | R 1200 CS Euro |
| 2002 | BMW | R 850 R |
| 2000 | BMW | R1200C Montana |
- Supplier:
- Parts Unlimited