| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Rear |
| Thickness | 19/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Length | 2-1/16" |
| Width | 1-35/64" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2024 | BMW | M1000RR |
- Supplier:
- Parts Unlimited