| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-15/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Thickness | 5/16" |
| Units | Set |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Width | 1-3/8" |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2026 | BMW | M1000RR |
| 2024-2026 | BMW | M1000XR |
| 2019-2025 | BMW | S1000RR |
| 2023-2025 | BMW | M1000R |
| 2022 | BMW | M1000RR 50 Years M |
- Supplier:
- Parts Unlimited