| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Copper Alloy |
| Mounting Position | Rear Right |
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | UTV |
| Width | 1-63/64" / 1-11/16" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Length | 3-3/4" / 4" |
| Thickness | 5/16" |
- DP Brakes Brake Pads are designed with sintered metal compounds to give your ATV high-tech performance in all conditions
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid fiber pads
- Use DP Brakes Rotors in conjunction with DP Brakes Brake Pads for the ultimate in braking performance
- GG-friction rated and made with DP Brakes' proven sintered-metal material
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on rear of back plate keeps heat away from caliper piston and fluid in extreme conditions for fade-free performance
- Pad compound gives equal performance in wet or dry conditions
- The ideal replacement pad where durability is the prime requirement
- Bright, attractive pegboard packaging
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016, 2017, 2018, 2020 | Can-Am | Defender DPS HD8 |
| 2016-2020 | Can-Am | Defender XT HD8 |
| 2019 | Can-Am | Defender 800R HD8 DPS 4x4 |