| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Thickness | 5/16" |
| Length | 2-23/64" |
| Width | 2-1/4" |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2021 | Kawasaki | ZG1400 Concours ABS |
| 2011-2019 | Kawasaki | ZG1400 Concours 14 |
| 2006-2015 | Kawasaki | Ninja ZX-14R SE |
| 2016-2018 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS SE |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2018 | Kawasaki | Ninja ZX-14R |
| 2008-2010 | Kawasaki | ZG1400 Concours |
| 2015-2017 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS |
| 2012, 2013, 2014, 2019 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R |
| 2013-2016 | Honda | VT750CSE Shadow Aero |
| 2024 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 2015 | Honda | VT750CSE Shadow Spirit |
| 2024 | Honda | VT750CA Shadow Aero ABS |
| 2013-2014 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit ABS |
| 2024 | Honda | VT750C2BS Shadow Phantom ABS |
| 2004-2005 | Suzuki | GSX-R600 |
| 2004-2005 | Suzuki | GSX-R750 |
| 2001-2006 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2005-2006 | Suzuki | GSF 650 Bandit |