| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Length | 2-7/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 1-5/8" |
| Mounting Position | Rear |
| Thickness | 11/32" |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2003 | Cannondale | EX400 |
| 2000-2001 | Cannondale | MX400 |
| 2001-2003 | Cannondale | XC400 |
| 1989-1993 | Kawasaki | KX125 |
| 1991-1994 | Kawasaki | KDX250 |
| 1993-1996 | Kawasaki | KLX650 |
| 1989-2006 | Kawasaki | KDX200 |
| 1993-1996 | Kawasaki | KLX 250 |
| 1989-1994 | Kawasaki | KX250 |
| 1993-1995 | Kawasaki | KLX650R |
| 1997-2005 | Kawasaki | KDX220R |
| 1989-1995 | Kawasaki | KX500 |
| 2001-2007 | Suzuki | DR-Z250 |
| 1989-1995 | Suzuki | RM250 |
| 1989-1995 | Suzuki | RM125 |
| 1978-1979 | Suzuki | DR370 |
| 1996-2014 | Suzuki | DR650SE |
| 1990-1993 | Suzuki | DR250 |
| 1989-1998 | Suzuki | RMX250 |
| 1994-1995 | Suzuki | DR 250 |
| 2015-2022 | Suzuki | DR 650 SE |
| 1999-2000 | Suzuki | RMX 250 |
| 1990-1999 | Suzuki | DR350 |
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 1990 | Yamaha | WR 250 |
| 1991-1997 | Yamaha | WR250 |
| 1989-1997 | Yamaha | YZ250 |
| 2008-2025 | Yamaha | XT250 |
| 1990-1997 | Yamaha | YZ125 |
| 1992-1993 | Yamaha | WR500 |
| 1998 | Yamaha | WR400F |
| 1998 | Yamaha | YZ400F |
| 1992 | Yamaha | WR200 |
| 1991 | Yamaha | WR 500 Z |
- Supplier:
- Parts Unlimited