| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 11/32" |
| Mounting Position | Front |
| Length | 2-47/64" |
| Riding Style | Street |
| Width | 1-25/32" |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2025 | BMW | G310GS |
| 2012-2015 | BMW | C600 Sport |
| 2016-2025 | BMW | G310R |
| 2019 | BMW | C400 X |
| 2022-2025 | BMW | C400GT |
| 2022-2025 | BMW | CE 04 |
| 2018 | BMW | C evolution |
| 2018-2024 | Husqvarna | Svartpilen 401 |
| 2018-2025 | Husqvarna | Vitpilen 401 |
| 2018-2020 | Husqvarna | Vitpilen 701 |
| 2016-2024 | KTM | 390 Duke |
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023 | KTM | RC 390 |
| 2011-2021 | KTM | 125 Duke |
| 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2024 | KTM | 250 Duke |
| 2020-2024 | KTM | 390 Adventure |
| 2014-2017 | KTM | RC 125 |
| 2024 | Triumph | Scrambler 400 X |
| 2024 | Triumph | Speed 400 |