| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Front / Rear |
| Width | 1-49/64" |
| Thickness | 7/32" |
| Length | 1-27/64" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995-1996 | Beta | Gara 260 |
| 2003-2005 | Beta | Rev 250 2T |
| 1989-1990 | Beta | TR 35 125 |
| 1989-1990 | Beta | TR34 260 |
| 1989-1991 | Beta | TR35 |
| 2000-2004 | Beta | Alp 200 |
| 2002-2005 | Beta | Rev 80 |
| 1993-1994 | Beta | Synt. |
| 1995-1996 | Beta | Synt 260 |
| 2005 | Beta | Alp 4T 200 |
| 1991-1992 | Beta | TR 34 260 |
| 1989-1992 | Beta | Zero |
| 1990 | Beta | TR34 125 |
| 1992 | Beta | TR 35 260 |
| 1993-1994 | Beta | Gara |
| 1989 | Beta | TR 34 125 |
| 1996-2003 | Gas Gas | Pampera 125 |
| 1998 | Gas Gas | Pampera 200 |
| 1997, 1999 | Gas Gas | Pampera 250 |
| 1997-1998 | Gas Gas | TX 200 |
| 2005-2007 | Gas Gas | TXT 50 Boy |
| 1996-1999 | Gas Gas | Pampera 370 |
| 2004 | Gas Gas | TX50 Boy |
| 2008-2011 | Gas Gas | TXT Boy 50 |
| 1987-1988 | ATK | 560 |
| 2000-2001 | KTM | 65 SX |
| 1998-1999 | KTM | 60 SX |
- Supplier:
- Parts Unlimited