| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 17/64" |
| Length | 3-51/64" |
| Width | 1-9/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | UTV |
| Style | Standard |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2017 | John Deere | Gator XUV 855D 4x4 Diesel |
| 2018-2020 | John Deere | Gator XUV 855E |
| 2018 | John Deere | Gator XUV855M 4x4 |
| 2018 | John Deere | Gator XUV855M S4 4x4 |
| 2019-2021 | John Deere | Gator XUV 855M S4 |
| 2018-2019 | John Deere | XUV Gator 855 D |
| 2019-2020 | John Deere | Gator XUV 855M |