| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-1/4" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 3/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | Standard |
| Width | 1-39/64" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2020 | Gas Gas | TXT Racing 125 |
| 2021, 2023, 2025 | Gas Gas | TXT GP 250 |
| 2020, 2022 | Gas Gas | TXT Racing 280 |
| 2021, 2023, 2025 | Gas Gas | TXT GP 300 |
| 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 | Gas Gas | TXT Racing 250 |
| 2020-2024 | Gas Gas | TXT Racing 300 |
| 2019-2020 | Gas Gas | TXT 280 GP |
| 2021 | Gas Gas | TXT GP 280 |
| 2019-2020 | Gas Gas | TXT 250 GP |
| 2020 | Gas Gas | TXT 300 GP |
| 2023-2024 | Honda | Montesa Cota 301RR |
| 2018 | Honda | MRT260 Montesa Cota 4RT260 |
| 2023-2024 | Honda | MRT301N Montesa Cota 4RT 301RR |
| 2020 | Honda | MRT300L Montesa Cota 301RR |
| 2020 | Honda | MRT2604E Montesa Cota 4RT Race Replica |
| 2020 | Honda | MRT2603E Montesa Cota 4RT260 |