| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 7/16" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Length | 2-3/32" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 2-3/32" |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1981 | Honda | CB400T Hawk |
| 1978 | Honda | CB400A Hondamatic |
| 1979-1981 | Honda | CB650 |
| 1978-1979 | Honda | CB400TII Hawk II |
| 1977, 1979, 1980, 1981 | Honda | CB400A Hawk Hondamatic |
| 1979-1981 | Honda | CM400T |
| 1980-1981 | Honda | CB650C Custom |
| 1979 | Honda | CM400A Hondamatic |
- Supplier:
- Parts Unlimited