| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 4-17/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Thickness | 27/64" |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 1-37/64" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2013 | Honda | ST1300 |
| 2002-2013 | Honda | ST1300 ABS |
| 2011-2016 | Honda | VT1300CRA Stateline ABS |
| 2011-2015 | Honda | VT1300CTA Interstate ABS |
| 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022, 2023, 2024 | Honda | VT13CXA Fury ABS |
| 2011-2015 | Honda | VT1300CSA Sabre ABS |
| 2010-2013 | Honda | NT700V |
| 2012-2013 | Honda | NT700V ABS |
| 2015 | Honda | GL1800 Valkyrie |
| 2010-2011 | Honda | NT700VA ABS |
| 2020 | Honda | VT1300CX Fury ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited