| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 4-23/64" / 3-23/32" |
| Mounting Position | Front |
| Width | 1-5/16" / 1-23/64" |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Style | Standard |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2020 | Honda | CRF250L |
| 2020-2024 | Honda | C125A Super Cub |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L Rally ABS |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L |
| 2017-2020 | Honda | CRF250L Rally |
| 2023-2024 | Honda | CRF300LS |
| 2021-2024 | Honda | CRF300L ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited