| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-43/64" |
| Width | 1-61/64" |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Front |
| Thickness | 9/32" |
| Product Name | Brake Pad |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Honda | CBR500R ABS |
| 2022-2024 | Honda | CB500F ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited