| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Rear |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 1-35/64" |
| Thickness | 15/32" |
| Length | 2-31/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Material | Copper Alloy |
| Units | Set of 2 |
- DP Brakes Brake Pads are designed with sintered metal compounds to give your ATV high-tech performance in all conditions
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid fiber pads
- Use DP Brakes Rotors in conjunction with DP Brakes Brake Pads for the ultimate in braking performance
- GG-friction rated and made with DP Brakes' proven sintered-metal material
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on rear of back plate keeps heat away from caliper piston and fluid in extreme conditions for fade-free performance
- Pad compound gives equal performance in wet or dry conditions
- The ideal replacement pad where durability is the prime requirement
- Bright, attractive pegboard packaging
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2014 | Honda | TRX420FA Rancher AT |
| 2020-2024 | Honda | TRX520FM6 FourTrax Foreman Rubicon EPS |
| 2020-2026 | Honda | TRX520FA6 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT EPS |
| 2003-2005 | Honda | TRX650FA FourTrax Rincon |
| 2006-2023 | Honda | TRX680FA FourTrax Rincon |
| 2015-2026 | Honda | SXS700M2 Pioneer 700 |
| 2015-2026 | Honda | SXS700M4 Pioneer 700-4 |
| 2021, 2022, 2023, 2025, 2026 | Honda | SXS520M2 Pioneer 520 |
| 2006-2009 | Honda | TRX680FGA FourTrax Rincon GPScape |
| 2008-2009 | Honda | TRX700XX |
| 2015-2019 | Honda | TRX500FM1 FourTrax Foreman 4x4 |
| 2014-2026 | Honda | TRX420FM1 FourTrax Rancher 4x4 |
| 2015-2019 | Honda | TRX500FA Foreman Rubicon 4x4 |
| 2007-2013 | Honda | TRX420TE FourTrax Rancher ES |
| 2023, 2024, 2026 | Honda | TRX520FA7 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT EPS DL |
| 2020-2024 | Honda | TRX520FA5 FourTrax Foreman Rubicon Auto DCT |
| 2010 | Honda | TRX680FGA Rincon 4x4 GPScape |
- Supplier:
- Parts Unlimited