| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Length | 2-11/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 3/8" |
| Width | 1-47/64" |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Style | Standard |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Off-Road / Street |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | Honda | CR250R |
| 2004-2018 | Honda | CRF250X |
| 2004-2026 | Honda | CRF250R |
| 2017-2026 | Honda | CRF450RX |
| 2007-2026 | Honda | CRF150R |
| 2005-2026 | Honda | CRF450X |
| 2002-2026 | Honda | CRF450R |
| 2019-2026 | Honda | CRF250RX |
| 2002-2007 | Honda | CR125R |
| 2007-2025 | Honda | CRF250F |
| 2022-2024 | Honda | CRF450R-S |
| 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Honda | CRF150R Expert |
| 2010-2011 | Honda | CRF150RB Expert |
| 2021-2026 | Honda | CRF450RL |
| 2019-2025 | Honda | CRF450RWE |
| 2026 | Honda | CRF300F |
| 2025-2026 | Honda | CRF250RWE |
| 2014, 2015, 2025 | TM | MX85 jr |
| 2020, 2021, 2022, 2025 | TM | MX 100 Junior |
| 2019, 2022 | TM | MX 85 |
| 2013 | TM | MX85 (17/14) |
| 2013 | TM | MX100 |
- Supplier:
- Parts Unlimited