| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Units | Set |
| Length | 3-13/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 17/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 1-23/32" |
| Style | Standard |
| Mounting Position | Front |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Husqvarna | TC85 17/14 |
| 2014, 2015, 2019, 2020 | Husqvarna | TC85 19/16 |
| 2016-2018 | Husqvarna | TC 85 BW 19/16 |
| 2014-2016 | KTM | Freeride E-SX |
| 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019 | KTM | 85 SX (17/14) |
| 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | KTM | 85 SX BW 19/16 |
| 2013, 2020 | KTM | 85 SX (19/16) |
| 2015, 2016, 2018, 2020 | KTM | Freeride E-XC |
- Supplier:
- Parts Unlimited