| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Style | Standard |
| Thickness | 19/64" / 3/8" |
| Units | Set |
| Width | 1-1/2" / 1-1/16" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 3" / 4-11/16" |
| Riding Style | Street |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-2007 | Kawasaki | EX250F Ninja 250R |
| 1990-1993 | Kawasaki | ZR550 Zephyr |
- Supplier:
- Parts Unlimited