| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Standard |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 2-1/16" |
| Mounting Position | Rear |
| Thickness | 5/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Width | 2-1/16" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999, 2000, 2003 | Kawasaki | ZX-7 R Ninja |
| 1998 | Kawasaki | ZRX 1100 |
| 2002-2005 | Kawasaki | ZZR1200 |
| 2000 | Kawasaki | Ninja ZX-12R |
| 2001-2005 | Kawasaki | ZX1200 Ninja ZX-12R |
| 2001-2005 | Kawasaki | ZRX1200 |
| 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7R |
| 1999-2000 | Kawasaki | ZRX1100 |
- Supplier:
- Parts Unlimited