| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Standard |
| Thickness | 11/32" / 19/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set |
| Width | 1-5/8" / 1-37/64" |
| Length | 2-31/32" / 3-29/32" |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Mounting Position | Front |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2001 | Suzuki | RM80 |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 | Suzuki | DR-Z125L |
| 2002-2004 | Suzuki | RM85 |
| 2010-2011 | Suzuki | DR-Z 125 L |
| 2003-2006 | Kawasaki | KLX125L |