| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 19/64" |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Length | 2-1/32" / 2-21/32" |
| Riding Style | Off-Road |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Width | 1-37/64" / 1-7/16" |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2025 | Kawasaki | KX65 |
| 2003-2005 | Suzuki | RM65 |