| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Length | 4-1/64" |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Width | 1-1/2" |
| Style | Standard |
| Thickness | 13/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2003 | Triumph | Thunderbird 900 Sport |
| 1996-2003 | Triumph | Thunderbird 900 |
| 2002-2007 | Triumph | America 800 |
| 2011-2017 | Triumph | Tiger 800 |
| 2016-2019 | Triumph | Tiger 800 XR |
| 2000-2006 | Triumph | Bonneville |
| 2007-2016 | Triumph | America 900 |
| 2007-2013 | Triumph | America 900 LT |
| 2006-2016 | Triumph | Scrambler 900 |
| 2016-2023 | Triumph | Bonneville T120 |
| 2016-2018 | Triumph | Thruxton 1200 |
| 2005-2016 | Triumph | Speedmaster |
| 2011-2014 | Triumph | Tiger 800 ABS |
| 2014-2016 | Triumph | America LT |
| 2004-2006 | Triumph | Tiger 955 |
| 2016-2023 | Triumph | Bonneville T120 Black |
| 2017-2018 | Triumph | Street Scrambler |
| 2006-2015 | Triumph | Bonneville T100 |
| 2012 | Triumph | Thruxton 900 SE |
| 2016-2018 | Triumph | Street Twin |
| 2002-2008 | Triumph | Bonneville 800 |
| 2003-2004 | Triumph | 800 Speedmaster |
| 2016 | Triumph | Bonneville New Church 865 |
| 2011 | Triumph | Tiger 800 XC |
| 2014-2015 | Kawasaki | J 300 |