| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-9/32" |
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Thickness | 11/32" |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 2-3/16" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1979-1981 | Suzuki | GS550L |
| 1981 | Suzuki | GS550T |
| 1983 | Suzuki | XN85 Turbo |
| 1977-1979 | Suzuki | GS750 |
| 1978-1983 | Suzuki | GS750E |
| 1978-1980 | Suzuki | GS550E |
| 1983 | Suzuki | GS750ES |
| 1980-1983 | Suzuki | GS1100E |
| 1983 | Suzuki | GS1100ES |
| 1981-1983 | Suzuki | GS650G |
| 1985 | Suzuki | GS700E |
| 1982 | Suzuki | GS750T |
| 1979-1983 | Suzuki | GS850G |
| 1980-1983 | Suzuki | GS850GL |
| 1980-1982 | Suzuki | GS 1100 ES |
| 1986 | Suzuki | GV1200 Madura |
| 1982 | Suzuki | GS1000S |
| 1978-1980 | Suzuki | GS1000E |
| 1980-1981 | Suzuki | GS1000G |
| 1981-1982 | Suzuki | GS650E |
| 1983 | Suzuki | GS 650 E |
| 1982-1983 | Suzuki | GS1100GK |
| 1985 | Suzuki | GS700ES |
| 1979 | Suzuki | GS750L |
| 1982-1983 | Suzuki | GS1100G |
- Supplier:
- Parts Unlimited