| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 1-31/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Thickness | 27/64" |
| Length | 3" |
| Riding Style | Street |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Front |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1982 | Suzuki | GN400 |
| 1980-1983 | Suzuki | GS450E |
| 1980, 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1987, 1988 | Suzuki | GS450L |
| 1981-1982 | Suzuki | GS450T |
| 1983 | Suzuki | GS750ES |
| 1980-1981 | Suzuki | GS250T |
| 1980-1982 | Suzuki | GN 400 X |
| 1985 | Suzuki | GS700E |
| 1985-1986 | Suzuki | GV700GL Madura |
| 1980-1983 | Suzuki | GS750E |
| 1982 | Suzuki | GS750T |
| 1980-1983 | Suzuki | GS850G |
| 1980-1983 | Suzuki | GS850GL |
| 1986 | Suzuki | GV1200 Madura |
| 1980-1981 | Suzuki | GS450S |
| 1980-1981 | Suzuki | GS750L |
| 1980-1981 | Suzuki | GS1000G |
| 1982 | Suzuki | GS 250 T |
| 1982-1983 | Suzuki | GS1100GK |
| 1982-1983 | Suzuki | GS 450 S |
| 1985 | Suzuki | GS700ES |
| 1982-1983 | Suzuki | GS1100G |