| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 2-13/16" |
| Width | 1-49/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 29/64" |
| Mounting Position | Front |
| Style | Standard |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1983 | Suzuki | GS1100E |
| 1983 | Suzuki | GS1100ES |
| 1983 | Suzuki | GS750S Katana |
| 1981-1983 | Suzuki | GS650G |
| 1980-1982 | Suzuki | GS 1100 ES |
| 1983 | Suzuki | GR 650 X Tempter |
| 1982 | Suzuki | GS1000S |
| 1980 | Suzuki | GS550E |
| 1981-1982 | Suzuki | GS650E |
| 1980-1982 | Suzuki | GS550L |
| 1983 | Suzuki | GR650 Tempter |
| 1983 | Suzuki | GS 650 E |
| 1983 | Suzuki | XN85 Turbo |
| 1980 | Suzuki | GS1000E |
| 1981 | Suzuki | GS550T |
- Supplier:
- Parts Unlimited