| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 2-1/16" |
| Mounting Position | Front / Rear |
| Width | 2-1/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Thickness | 11/32" |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-1986 | Suzuki | GS550L |
| 1989-2002 | Suzuki | GS 500 E |
| 2004-2009 | Suzuki | GS500F |
| 1996-2003 | Suzuki | GSF600S Bandit |
| 1989-2006 | Suzuki | GSX750F Katana |
| 1986-1993 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1996-1999 | Suzuki | GS 750 T |
| 2000-2003 | Suzuki | GSX-R 750 Y |
| 1986-1998 | Suzuki | GSX-R1100 |
| 2001-2005 | Suzuki | GSF1200S Bandit |
| 1999-2007 | Suzuki | GSX1300R Hayabusa |
| 1983 | Suzuki | GS550ES |
| 1990-2006 | Suzuki | GSX600F Katana |
| 1994-1996 | Suzuki | RF600 |
| 1994-1995 | Suzuki | GSX-R 750 W |
| 1997-2001 | Suzuki | TL1000S |
| 1998-2003 | Suzuki | TL1000R |
| 1983 | Suzuki | GS550E |
| 1991-1993 | Suzuki | GSF400 Bandit |
| 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Suzuki | GSX-R600 |
| 1999-2002 | Suzuki | SV650S |
| 1995-1996 | Suzuki | GSF 1200 Bandit |
| 1999-2002 | Suzuki | SV650 |
| 1996-1997 | Suzuki | RF900 |
| 1994 | Suzuki | GSX-R 600 |