| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front / Rear |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 2-7/64" |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 11/32" |
| Length | 2-9/32" |
| Product Name | Brake Pad |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1987 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1987-2004 | Suzuki | Intruder 1400 G |
| 1988-1991 | Suzuki | Intruder 750 G |
| 1992-2004 | Suzuki | Intruder 800 G |
| 1984, 1986 | Suzuki | GS 1150 ES |
| 1986-1988 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1988-1993 | Suzuki | GSX1100F Katana |
| 2005-2008 | Suzuki | S83 Boulevard |
| 1986-1988 | Suzuki | GSX-R1100 |
| 1998-2001 | Suzuki | VL1500 Intruder |
| 1986-1987 | Suzuki | Cavalcade LXE |
| 1986-1987 | Suzuki | Intruder 700 GLF |
| 1985 | Suzuki | GS1150ES |