| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Standard |
| Thickness | 11/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Riding Style | Street |
| Width | 2-1/4" |
| Length | 2-5/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1997 | Suzuki | GSX600F Katana |
| 1990-1993 | Suzuki | VX800 |
| 1989-1997 | Suzuki | GSX750F Katana |
| 1986-1988 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1988-1993 | Suzuki | GSX1100F Katana |
| 1991-1993 | Suzuki | GSX1100G |
- Supplier:
- Parts Unlimited