| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Material | Sintered Metal |
| Width | 1-21/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 21/64" |
| Length | 3-13/64" |
| Mounting Position | Rear / Rear Left |
| Style | Standard |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 | Suzuki | AN400 Burgman ABS |
| 2007, 2008, 2010, 2017, 2021 | Suzuki | Burgman 400 ABS |
| 1998-2006 | Suzuki | Burgman 250 |
| 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2020 | Suzuki | Burgman 400 |
| 2012-2014 | Suzuki | Burgman 400 Z |
| 2003 | Suzuki | Burgman 650 |