| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Rear Left |
| Riding Style | Street |
| Length | 2-3/4" |
| Style | Standard |
| Thickness | 1/2" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Material | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 1-53/64" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2004 | Suzuki | VL1500 Intruder |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Suzuki | C90T Boulevard |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014 | Suzuki | VL Boulevard 1500 T C90 B.O.S.S. |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2013 | Suzuki | C90 Boulevard |
| 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Suzuki | VL Boulevard 1500 C90 |
| 2005 | Suzuki | C50T Boulevard |
| 2010, 2011, 2012, 2014 | Suzuki | VL Boulevard 1500 T C90 |
| 2013 | Suzuki | C90T Boulevard B.O.S.S. |
- Supplier:
- Parts Unlimited