| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Width | 1-5/8" / 1-37/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" / 11/32" |
| Mounting Position | Rear |
| Length | 2-31/32" / 3-29/32" |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | Standard |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | RM 85 |
| 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Suzuki | RM 85 L |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Suzuki | RM85 |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2012 | Suzuki | RM85L |