| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front / Rear |
| Thickness | 3/8" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Length | 2-21/64" |
| Style | Standard |
| Width | 2-3/32" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1983 | Triumph | Bonneville T140 ES |
| 1973 | Triumph | Bonneville 750 T140V |
| 1974, 1975, 1976, 1978 | Triumph | Bonneville T140 V |
| 1981 | Triumph | Bonneville 750 T140E Final Edition |
| 1978, 1980, 1982, 1983 | Triumph | Bonneville T140 E |
| 1979, 1981 | Triumph | Bonneville 750 T140D |
| 1980 | Triumph | Bonneville T140 D |
| 1977 | Triumph | Bonneville |
| 1977 | Triumph | Bonneville 750 T140V Super Jubilee |
| 1979 | Triumph | Bonneville 750 T140E America |