| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Length | 2-55/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 1-57/64" |
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Front |
| Thickness | 5/16" |
| Style | Standard |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2013 | Triumph | 1050 I Sprint GT |
| 2012-2014 | Triumph | Tiger Explorer |
| 2010-2013 | Triumph | Thunderbird ABS |
| 2014, 2016, 2017 | Triumph | Thunderbird LT |
| 2015 | Triumph | Thunderbird Commander ABS |
| 2011-2017 | Triumph | Rocket III |
| 2015 | Triumph | Rocket III Touring ABS |
| 2006-2013 | Triumph | 1050 Sprint ST |
| 2012 | Triumph | Tiger Explorer XC 1200 |
| 2011-2016 | Triumph | Thunderbird 1700 |
| 2011-2014 | Triumph | Rocket III Roadster |
| 2011-2014 | Triumph | Rocket III Touring |
| 2009, 2015 | Triumph | Thunderbird 1600 |
| 2012-2014 | Triumph | Rocket III Classic |
| 2011-2014 | Triumph | Rocket III 2300 ABS |
| 2015 | Triumph | Tiger Explorer XC ABS |
| 2014, 2016 | Triumph | Thunderbird Commander |
| 2015 | Triumph | Tiger Explorer ABS |
| 2011 | Triumph | Rocket III Classic Tourer |
| 2013-2014 | Triumph | Tiger Explorer XC |
| 2015 | Triumph | Thunderbird LT ABS |
| 2014 | Triumph | Thunderbird |
| 2015 | Triumph | Rocket III Roadster ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited