| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 7/16" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Units | Set |
| Width | 1-15/16" |
| Length | 2-5/8" |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Type | Sintered Metal |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1978-1981 | Yamaha | SR500 |
| 1977-1981 | Yamaha | XS650 |
| 1980-1981 | Yamaha | XS850L Mid-Special |
| 1982 | Yamaha | XV920R Seca |
| 1978-1979 | Yamaha | XS400-2 |
| 1977-1979 | Yamaha | XS750 |
| 1980-1981 | Yamaha | XS850S Special |
| 1976-1978 | Yamaha | XS500 |
| 1982 | Yamaha | XS650S Special |
| 1978-1981 | Yamaha | XS1100 |
| 1980-1981 | Yamaha | XS850 |
| 1976-1977 | Yamaha | XS360 |
| 1977-1979 | Yamaha | XS400 |
| 1979 | Yamaha | XS 750 E Special |
| 1979-1981 | Yamaha | XS1100S Special |
| 1982 | Yamaha | XS 650 S Heritage Special |
| 1982 | Yamaha | XJ650R Seca |
| 1982 | Yamaha | XS 650 |
- Supplier:
- Parts Unlimited