| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 2-5/16" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 25/64" |
| Style | Standard |
| Length | 2-9/16" |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Front |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982 | Yamaha | XJ1100 Maxim |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ750R Seca |
| 1981 | Yamaha | XS1100L Mid-Special |
| 1984 | Yamaha | RX 50 |
| 1981-1982 | Yamaha | XV920R Seca |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ550R Seca |
| 1983-1984 | Yamaha | RX 50 Special |
| 1983-1984 | Yamaha | RX 50 M |
| 1981-1983 | Yamaha | XJ550 Maxim |
| 1983 | Yamaha | RX50 |