| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Thickness | 19/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 3-37/64" |
| Mounting Position | Front |
| Width | 1-3/16" |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1985-1988 | Yamaha | YZ125 |
| 1985-1988 | Yamaha | YZ250 |
| 1985-1989 | Yamaha | YZ490 |
| 1991-1995 | Yamaha | TT 350 |
| 1986 | Yamaha | IT200 |
| 1986-1987 | Yamaha | TT350 |