| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front / Rear |
| Riding Style | Off-Road / Street / ATV |
| Width | 1-27/64" |
| Thickness | 23/64" |
| Units | Set |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 2-25/32" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2002 | Yamaha | TTR225 |
| 1993-1997 | Yamaha | RT180 |
| 1986-1987 | Yamaha | TT225 |
| 1992-2000 | Yamaha | XT225 |
| 1985-2000 | Yamaha | XT350 |
| 1985-1986 | Yamaha | YTZ250 Tri-Z |
| 1985-1988 | Yamaha | YZ250 |
| 1990-1995 | Yamaha | XT600 |
| 1985-1986 | Yamaha | TT600 |
| 1982-1983 | Yamaha | XT200 |
| 1987-1988 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 1988 | Yamaha | YZ125 |