| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Thickness | 9/32" |
| Width | 55/64" |
| Length | 3-1/4" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | Standard |
| Mounting Position | Front |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2025 | Yamaha | YZ85 |
| 1986-2001 | Yamaha | YZ80 |
| 2018-2025 | Yamaha | YZ65 |
| 2022-2025 | Yamaha | YZ85 LW |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022, 2023, 2024 | Yamaha | TTR125LE |
| 2020-2021 | Yamaha | TTR125 |
| 2003-2007 | Yamaha | TTR125E |