| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" / 5/16" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Width | 1-21/32" |
| Mounting Position | Rear Left |
| Length | 3-13/16" / 3-1/32" |
| Riding Style | UTV |
| Material | Copper Alloy |
- DP Brakes Brake Pads are designed with sintered metal compounds to give your ATV high-tech performance in all conditions
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid fiber pads
- Use DP Brakes Rotors in conjunction with DP Brakes Brake Pads for the ultimate in braking performance
- GG-friction rated and made with DP Brakes' proven sintered-metal material
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on rear of back plate keeps heat away from caliper piston and fluid in extreme conditions for fade-free performance
- Pad compound gives equal performance in wet or dry conditions
- The ideal replacement pad where durability is the prime requirement
- Bright, attractive pegboard packaging
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2015 | Yamaha | YXM700 Viking |
| 2018-2019 | Yamaha | YXM700 Viking with Suntop |
| 2016-2019 | Yamaha | YXM700 Viking VI EPS Ranch Edition |
| 2016, 2018, 2019 | Yamaha | YXM700 Viking VI EPS |
| 2014, 2015, 2024, 2025 | Yamaha | YXM700 Viking EPS |
| 2018-2025 | Yamaha | YXM700 Viking EPS Ranch Edition |
| 2021-2022 | Yamaha | Wolverine X4 850 R-Spec |
| 2020-2024 | Yamaha | YXF85 Wolverine X4 XT-R |
| 2016-2018 | Yamaha | YXE70 Wolverine |
| 2017 | Yamaha | YXM700 Viking FI 4x4 EPS with Suntop |
| 2018-2023 | Yamaha | YXM700 Viking EPS with Suntop |
| 2015, 2017 | Yamaha | YXC700 Viking VI EPS |
| 2019-2022 | Yamaha | YXF85 Wolverine X4 |
| 2019-2020 | Yamaha | YXE85 Wolverine X2 |
| 2019 | Yamaha | Wolverine X2 850 R-Spec 4x4 |
| 2016 | Yamaha | Viking 700 4x4 |
| 2017 | Yamaha | YXM700 Viking FI 4x4 with Suntop |
| 2016 | Yamaha | Viking 700 EPS 4x4 |
| 2025 | Yamaha | YXF Wolverine X4 850 XT-R 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited