| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Sintered Metal |
| Material | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Mounting Position | Front |
| Width | 1-5/16" |
| Style | Standard |
| Length | 3-45/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" |
| Riding Style | Off-Road |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022, 2023, 2025 | Yamaha | YZ125 Monster Energy Yamaha Racing Edition |
| 2023-2026 | Yamaha | YZ250X |
| 2021-2025 | Yamaha | YZ250F |
| 2024 | Yamaha | YZ 125 Monster Energy Racing |
| 2022-2026 | Yamaha | YZ125X |
| 2022-2026 | Yamaha | WR250F |
| 2022-2026 | Yamaha | YZ250 |
| 2022, 2023, 2025 | Yamaha | YZ250 Monster Energy Yamaha Racing Edition |
| 2022, 2023, 2025 | Yamaha | YZ250F Monster Energy Yamaha Racing Edition |
| 2021-2026 | Yamaha | YZ450FX |
| 2021-2026 | Yamaha | WR450F |
| 2022-2025 | Yamaha | YZ125 |
| 2022-2026 | Yamaha | YZ250FX |
| 2020-2025 | Yamaha | YZ450F |
| 2024 | Yamaha | YZ 250 F Monster Energy |
| 2024 | Yamaha | YZ 250 Monster Energy Racing |
| 2021, 2022, 2023, 2025 | Yamaha | YZ450F Monster Energy Yamaha Racing Edition |
- Supplier:
- Parts Unlimited