| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Front |
| Material | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set |
| Width | 2-7/64" |
| Length | 1-49/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Style | Standard |
| Thickness | 3/8" |
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2014 | Yamaha | FJR1300A ABS |
| 2010-2017 | Yamaha | FJR 1300 AE |
| 2006-2013 | Yamaha | FJR 1300 ES |
| 2006-2009 | Yamaha | FJR1300AE |
| 2014-2024 | Yamaha | FJR1300ES |
| 2015, 2016, 2018, 2019 | Yamaha | FJR1300A |
| 2013-2015 | Yamaha | XV 1900 Midnight Star |